2017
21 jan: Sirocco & Hédi Fried 43:an Stockholm
27 jan: Sirocco Förintelsens Minnesdag Raoul Wallenbergs torg
24 mars: Sirocco Pygméteatern Klubb Mariama
28 april: Sirocco Victoriateatern Malmö
29 april: Sirocco Dunkers Kulturhus Helsingborg
30 april: Östblocket Skansen

2016
31 jan: Oum Kulthum Västerås Konserthus
19 feb: Premiär Fablerna Stadsteatern Skärholmen
26 feb: Sirocco med Jenny Martinez Flamencofredag Stallet Stockholm
2 mars: Sirocco Klubb Ankaret Göteborg
31 mars: Sirocco Nordic Showcase Västerås
15 april: Oum Kulthum Stallet Stockholm
6 maj: Oum Kulthum Världskulturdagar Sala
12 maj: Oum Kulthum Stallet Stockholm
8 juli: Oum Kulthum Malmö Sommarscen
5 aug: Östblocket Galgbergsfestivalen
6 aug: Östblocket Fridens Pizzeria
16 sep-16 okt: Teater Tribunalen
24 okt: The Fables Stadsteatern Skärholmen
2 nov: Sirocco Café Lyrik Berlin
3 nov: Sirocco Societaetstheater Dresden
17 nov: Sirocco Söderhamn
18 nov: Sirocco Torsåker
19 nov: Sirocco Järvsö
26 nov: Östblocket releasekonsert Babel Malmö
2 dec: Östblocket releasekonsert Stallet Stockholm
9 dec: En Hyllning till Oum Kulthum Stallet Stockholm
17 dec: Oum Kulthums sånger biblioteket i Sala
21 dec: Sirocco Sing a song fighter Gala Pygméteatern

Konserter 2015

27 jan: Sirocco Sunne Kyrka Värmland
3 - 6 mars Oum Farsta/Tegelscenen
9 - 12 mars Oum Kista bibliotek
14 mars kl. 12.00 Oum Stallet Stockholm
19 mars Oum Farsta/Forsängens parklek
20 mars Oum Spånga/Gullingeskolan

21 mars: Sirocco Karlstad
22 - 23 mars: Oum Stora Teatern Göteborg
20 april: Oum Västerås
23 april Sirocco Stallet Stockholm
25 april Östblocket Mix Musik Malmö
15 maj Jannes Fenomenala Teater Tribunalen Stockholm
23 maj Jannes Fenomenala Malmö
20 - 24 juli Oum Parkteatern
25 juli Sirocco Utmarksmusiken
26 juli Sirocco Åstols Rökeri
20 aug: Sirocco Sköndals Kyrka
22 aug: Sirocco Hälsinglands Museum
4-6 sept: Sofia och Patrik Judisk Festival i Tokalynga
5 nov: Premiär West Side Story Uppsala



Konserter 2014

31 februari: Östblocket Helsingborgs Stadsteater
1-30 mars: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
5 april: Jannes Fenomenala Orkester Barbro Hornstull
10 april: Sandrews stipendieutdelning (ej offentlig)
10 april: Swing Magnifique Lidingö Jazzklubb
26 april: Östblocket Musik Direkt Varberg
1 maj: Jannes Fenomenala Orkester Cyklopen Högdalen
16 maj: klubb Fenomenal Barbro Hornstull
1 juni: Ridå! med Fria Proteatern mfl. Scalateatern
6 juni: kl 14.00 Sofia Berg Böhm Band Millesgården Lidingö
13 juni: Klubb Fenomenal Barbro Hornstull
19 juli: Jannes fenomenala Orkester Dala Floda
5 aug: Sirocco Alma Löv Östra Ämtevik Värmland
9 aug: Sirocco Stockholm Folk Festival Hässelby Slott Stockholm
8, 9 september: Jannes Fenomenala Orkester Elverket, Dramaten
13 sept: Klubb Fenomenal Barbro Hornstull
14 sept: Sirocco Europeiska Judiska Kulturdagen, Stockholm
26, 27 sept: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Reginateatern Uppsala
24 okt: Premiär Oum Re:Orient Stockholm
13 nov: Hoppets lilla orkester Palladium Malmö
14, 15 nov: Oum Moriska Paviljongen Malmö
20 nov: Oum Barnens Underjordiska Scen Stockholm
23 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
28 nov: Sirocco Releasekonsert Teaterstudio Lederman
29 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm


 

Konserter 2013

13 apr: Östblocket Pick'n'Mix festival Musikens hus, Göteborg
20 apr: Östblocket Folk & Världsmusikgalan Gävle konserthus
4 april: Östblocket Fasching Stockholm
24 juni: Lasse i Parken Stockholm
17 juli: Duo Berg-Böhm/Redbo Bönhuset Norra Råda
28 aug: Brasserie Le Pot Stockholm
31 aug: Östblocket Balkanfest Evanger Norge
27 okt: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
28 okt: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
3 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
4 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
10 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
16 nov: Östblocket Pite Folkmusikfestival Piteå
18 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm
20 nov: Brasserie Le Pot Stockholm
24 nov: Hoppets lilla orkester - sånger av Vysotskij Scalateatern Stockholm


Konserter 2012

18 jan: Jerry Stensen Trio Restaurang Rabarber
4 feb: Östblocket Fasching
12 feb: Östblocket Växjö Konserthus
17-19 feb: Klacksparkar - en sylvass show med Stockholm City Voices och Gregor Bergman Södra Teatern
24 feb: Östblocket Umeå Folkmusikfestival
25 feb: Klubb Fenomenal
8 mars: konsert med Mousa Elias m fl. Grand Hotel, Stockholm
9 mars: Östblocket Oceanen, Göteborg
17 mars: Klubb Fenomenal
19 mars: Jerry Stensen Trio Restaurang Rabarber
14 april: Klubb Fenomenal
23 april: Jannes Fenomenala Orkester Dramaten
28 april: Jerry Stensen Trio Restaurang Rabarber
4-16 maj: Antigone i Skärholmen - en musikal
18 maj: gästartist Klubb Festibyn, Mosebacke
22 maj: Sirocco, Alby
26 maj: Östblocket, Uppsala
6 juni: Jannes Fenomenala Orkester, Rålambshovsparken
9 juni: Jannes Fenomenala Orkester, Biskops Arnö
29 juli: Sirocco, Mariefreds kyrka
30 juli: Jerry Stensen trio, Lasse i Parken
11 aug: Dido och Aeneas, Dala Floda Kyrka
25 aug: med Mousa Elias och orkester, arabiska klassiker. Kringelfestivalen i Södertälje
1 sep: Skattjakten se hemsida för ytterligare datum
5 sep: Jerry Stensen Trio Restaurang Rabarber
7, 8 sep: Östblocket, Malmö i regi av Svenska Kyrkan
28 sep: Östblocket, Kulturnatt Höör
21 okt: Fler sånger av Vysotskij med Fria Proteatern, Folkkulturcentrum
28 okt: Fler sånger av Vysotskij med Fria Proteatern, Turteatern
31 okt: Jerry Stensen trio, Restaurang Rabarber
2 nov: Östblocket, Babel Malmö
4 nov: Fler sånger av Vysotskij med Fria Proteatern, Hamburger Börs


Konserter 2011

  12 feb: Östblocket Jazzklubb Fasching
24 aug: Östblocket Vitabergsparken
4 sept: Östblocket Skånedagarna
9 sept: Sirocco Stallet i Kungsträdgården
26 sept-1 okt: Sirocco Länsmusiken i Jämtland
5 okt: Jerry Stensen trio Restaurang Rabarber
11 okt: Med Yair Dalal och Erez Mounk på Svt 2 kl 20.00
10 nov: Sirocco Jordbro Världsmusikfestival
11 nov: Östblocket Moriskan Malmö



Konserter 2010

26 jan: Swing Magnifique Ludvika Jazzklubb
12 feb: Östblocket Train Århus
13 feb: Östblocket Rust Köpenhamn
24 feb: Rabarber Jerry Stensen Trio
26 mars: Swing Magnifique Stallet
31 mars: Swing Magnifique Norrtälje Jazzklubb
28 april: Sirocco på FORUM Nutidsplats för kultur 19.00
26 maj: Perséphone av Stravinsky på FORUM (se ovan)
28 maj kl 16.00, 30 maj kl 19.00: Dido och Aeneas, Hölö Kyrka, Järna. Regi Stina Oskarsson
16 juni: Swing Magnifique Blidösund
10 juli: Östblocket North German World Music Festival FREQUENZEN i Meldorf/Schleswig-Holstein
22 juli: Östblocket Vildrosfestivalen
30 juli: Sirocco Re:orient i Vadstena
31 juli: Premiär Chockdoktrinen med Jannes Fenomenala Orkester Kägelbanan
11 aug: Sofia Berg-Böhm + Patrik Bonnet Sthlms Kulturfestival, Brunkebergs Torg
14 aug: Chockdoktrinen Sthlms Kulturfestival
20 aug: Chockdoktrinen Malmöfestivalen



Konserter 2009
24 okt: KMH Folk Västerås Världskulturfestival
25 okt: Swing Magnifique Mosebacke Jazzbrunch kl 11-15
1 nov: Swing Magnifique
Täby Jazzklubb kl 18.30
6 nov: Jannes Fenomenala Ork. Turteatern
11 nov: Swing Magnifique Vällingby
16 nov: Mora Kyrka 19.00
17 nov: Vansbro Teater 19.00
23 nov: Lö Böhm Glenn Miller Café
2 dec: Jerry Stensen trio restaurang Rabarber
4 dec: Östblocket Södra Teatern
7 dec: Projekt Andalusien feat. Yair Dalal
15, 16 dec: Eisler, Weill och Brel med Robert Rydholm; piano på Conaccento
18 dec: Östblocket Banco de la Musica, Malmö